ÜŞÜTME BELİRTİSİ?

Üşütme nedir?

Üşütme hem üst solunum yolu enfeksiyonu halinde hem de bağırsak enfeksiyonu durumunda virüslerin yol açtığı bir rahatsızlıktır.

SOĞUK ALGINLIĞI

Üşütme, halk arasında soğuk algınlığı ya da nezle olarak da bilinir. Üşütme olarak adlandırılan olay aslında üst solunum yollarının virüs ile enfekte olmasıdır. Birçok farklı virüs türü, soğuk algınlığına neden olabilir. Üşütme ya da diğer bir adıyla nezle, genellikle ciddi bir probleme sebep olmaz ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelir. Özellikle küçük yaştaki çocukların soğuk algınlığına yakalanma riski yüksek olmakla birlikte, yetişkinler de yılda içerisinde birkaç kez nezle geçirebilir.

MİDE ÜŞÜTMESİ

Halk arasında mide üşütmesi olarak bilinen rahatsızlık ise bağırsakların viral enfeksiyonudur. Kişiler enfeksiyonu; virüsle kontamine olmuş gıdaların tüketilmesi, enfeksiyonu geçirmekte olan kişilerle yakın temas edilmesi sonucu kapabilir.

Üşütme belirtileri nelerdir?

Üşütmenin neden olduğu semptomlar genellikle hafiftir ve ciddi bir probleme yol açmaz.

SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİLERİ

Soğuk algınlığı belirtileri, virüs vücuda girdikten 1-3 gün sonra ortaya çıkar. Sık görülen belirtiler:

 • Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Genel vücut ağrısı, baş ağrısı
 • Hapşırık
 • Hafif ateş
 • Keyifsiz, halsiz hissetme şeklinde sayılabilir.

Hastada görülen belirti ve bulguların sayısı, şiddeti ve süresi; kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Soğuk algınlığı durumunda genellikle doktora başvurmaya gerek duyulmaz, hastalık birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelir. Ancak yetişkin hastalar; vücut sıcaklığının 38.5 ve üzeri olması, ateşin 5 günden uzun sürmesi, nefes darlığı, hırıltılı soluk alıp verme gibi semptomların varlığında vakit kaybetmeden en yakın sağlık merkezine başvurmalıdır.

Çocuklarda ise; ateşin sürekli yükselmesi veya yüksek ateşin 2 günden uzun sürmesi, baş ağrısı ve öksürük gibi semptomların şiddetli olması, kulak ağrısı varlığı, uyuşukluk halsizliğin ağır şekilde görülmesi ve beslenmenin bozulması durumlarda hemen bir doktora başvurulmalıdır.

MİDE ÜŞÜTMESİ BELİRTİLERİ

Mide üşütmesi belirtileri, virüs vücuda alındıktan 1-3 gün sonra ortaya çıkar. Semptomlar genelde birkaç gün içerisinde düzelirken bazı kişilerde iyileşme 10 güne kadar uzayabilir. Belirtiler bazı kişilerde hafifken bazılarında şiddetli semptomlar görülebilir. Mide üşütmesinin sık görülen belirtileri:

 • Sulu ishal
 • Karın ağrısı, karın krampları
 • Mide bulantısı, kusma
 • Genel kas ağrısı, baş ağrısı
 • Hafif ateş

Mide üşütmesi belirtileri, bağırsaklarda bakteri ya da parazit enfeksiyonu sonucu oluşan belirtilerle benzerlik gösterir. Bu nedenle semptomlar şiddetlendiğinde doktora başvurarak gerekli kontrollerin yaptırılması faydalı olacaktır.

Yetişkinler; 2 günden uzun süredir devam eden kusma, kan kusma, vücutta sıvı kaybı, gaitada (dışkıda) kan görülmesi, 40℃ ve üzeri ateş olması gibi durumlarda en yakın sağlık merkezine başvurmalıdır.

Çocuk ve bebeklerde ise; 39℃ ve üzeri ateş, huzursuz veya uykuya meyilli olma hali, kanlı ishal, aşırı sıvı kaybı ve şiddetli ağrı gibi durumlarda da acil olarak doktora başvurmak gerekir.

Görüşme Başlat
WhatsApp Hattı 08:00-18:00
Merhaba
Hoşgeldiniz...