PSİKOLOJİ

Tıbbi Bölümler

PSİKOLOJİ

KLİNİĞİMİZDE VERİLEN PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLER,

Kliniğimizde 6 yaş ve üstündeki çocuklara, gençlere ve yetişkinlere uzman psikoloğumuz tarafından bireysel terapi hizmeti verilmektedir.Bununla birlikte, çiftlere ve ailelere çift ve aile terapisi uygulanmaktadır.

PSİKOTERAPİ NEDİR?

Psikoterapi, hayatında tek ya da daha fazla alanda zorlanma yaşayan, günlük yaşamı etkilenen, problem çözme becerilerini geliştirmek isteyen bireylerle yapılan düzenli görüşmelerden oluşur. Danışana tavsiye verilen ya da yaşadığı durumla ilgili teselli edilen bir süreci kapsamaz. Terapistin amacı, çeşitli terapi yaklaşımlarıyla danışanın kendini daha iyi anlaması, duygu, düşünce ve beden duyumlarını fark etmesi, hayatta yaşadığı güçlüklerle daha iyi başa çıkarak, değerleri doğrultusunda bir yaşam sürmesi adına danışana eşlik etmektir.

KİMLER TERAPİYE GELEBİLİR?

Yetişkinlerde;

Zor duygularla (kaygı, öfke, üzüntü vs) baş etmekte zorlanan, insan ilişkilerinde güçlükler yaşayan, sosyal ortamlardan kaçınan,fobileri sebebiyle hayatı kısıtlanan, çeşitli kaygı problemleri yaşayan, hayatının bir döneminde olumsuz bir yaşam olayı ya da travma yaşamış olan, psikiyatr ile tedavi süreci devam eden, duygu ve düşüncelerini fark edip, iç dünyasına daha yakından bakmak, kendi izini sürmek isteyen tüm bireyler terapi hizmeti alabilir.

Çocuk ve gençlerde;

Sınav kaygısı, zor duygular (kaygı, korku, öfke, üzüntü),aile ya da arkadaş ilişkilerinde güçlük, okul problemleri yaşayan, kendini ifade etmek isteyen ve iç dünyasına yakından bakmak isteyen bireyler terapi hizmeti alabilir.

UYGULANAN TESTLER

*Wısc-r Zeka Testi:6-16 yaş arası çocuklara uygulanır. 1,5-2 saat süren bu test çocuğun zihinsel becerileri, güçlü olduğu ve gelişmeye ihtiyaç duyduğu alanlar hakkında bilgi verir.

*Denver 2 Gelişimsel Tarama Envanteri: 0-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Anne, baba ve çocuğun olduğu bir ortamda uygulama yapılır. Çocuğun kişisel-sosyal, ince motor, dil ve kaba motor gelişimi hakkında bilgi verir. Çocuğun gelişim düzeyinin saptanması, normal gelişim göstermediği bir alan varsa tespit edilip gerekli yönlendirmelerin yapılması açısından önem taşır.

*Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: 4-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Çocuğun okul için gereken olgunluğa ne ölçüde hazır olduğuyla ilgili bilgiler verir.

Bu testler dışında, terapide çocuğu daha iyi anlamak ve değerlendirmek amacıyla gerekli görüldüğü takdirde, bender geştalt görsel motor algı testi, peabody resim kelime testi, beier cümle tamamlama testi, gesell gelişim figürleri testi uygulanır.

*Cattel 2/A/3A Zeka Testi

*Alexander Pratik Yetenek Zeka Testi

*Porteus Labirentleri Zeka Testi

*Good Enough Testi

*AGTE

*Gessel Gelişim Tesi

*Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

*Standaridze Mini Mental Test

TERAPİ SÜRESİ VE SIKLIĞI

Bir terapi seansı 40/45 dk sürer. Seans sıklığına terapist ve danışan

Görüşme Başlat
WhatsApp Hattı 08:00-18:00
Merhaba
Hoşgeldiniz...